Články

Závod byl parádní, i proto chceme vítězství obhájit. Čekáme, kdo nás vyzve!

„Silným zážitkem určitě bylo, když jsme hned po startu zjistili, že se nás většina bude prát o místa v první desítce, protože s námi skoro nikdo nedokázal držet krok.

Trochu doufáme, že se zapojí víc týmů a budeme mít s kým soutěžit,“ vyzývá své soupeře na úvod našeho rozhovoru Tomáš Johanovský, který byl součástí vítězného týmu Sokolského běhu republiky v Lomnici nad Popelkou 2020.

 

Na otázku „Kolik členů měl váš tým?“ Tomáš odpověděl trochu vyhýbavě: „Podle výsledků jsem napočítal celkem 11 členů – 3 děti, 3 ženy a 5 mužů.“

 

Vy nevíte, kolik členů má Váš tým? A účastníte se i jiných závodů v této sestavě nebo jste se dali dohromady jen pro tento závod?

Jsme skupina orientačních běžců z oddílu OB Kotlářka Praha, takže objíždíme velký počet závodů po celé republice. Nejde jen o orienťáky, ale také o závody na kolech, na běžkách nebo týmové závody, jako třeba Vltava run. V orienťáku jsou pořádány závody štafet a družstev, takže jsme zvyklí běhat pohromadě. V jaké konkrétní sestavě dorazíme na Sokolský běh republiky do Lomnice nad Popelkou záleželo ale především na tom, kdo se z našeho oddílu účastnil víkendového soustředění. Nepředstavujte si ale profi tréninkový kemp, vyrazili jsme jako skupina rodin s malými dětmi ve věku 0–5 let. Nejtěžší bylo rozmyslet, kolik musíme vyčlenit hlídačů ratolestí a kolik z nás může běžet. 

 

Když jste zvyklí trénovat, a především závodit pospolu, proběhlo nějaké hecování mezi členy týmu, např. kdo doběhne nejrychleji?

Samozřejmě hecování, špičková a motivování mezi námi je na denním pořádku. I když se poměrně dobře známe, tak vždy je o to, jestli někdo překvapí a poběží rychleji nebo pomaleji, než ostatní očekávají. Navíc se nejednalo o orientační běh v těžkém terénu s mapou, a tak se překvapení mohla urodit…

 

Jak jste si závod užili?

Jak jsme si závod užili? Moc!

Bylo to velmi příjemné zpestření mezi terénně těžkými orienťáky, kde ještě navíc člověk musí používat mapu. Mapově slabším běžcům se otevírají možnosti potrápit ty mapově lepší, ale běžecky slabší kolegy. A akce podobné Běhu republiky nám umožní setkat se a zazávodit si s jinými lidmi, než které pravidelně potkáváme na orienťácích. 

 

Slavili jste nějak – a pokud ano, jak? – toto týmové vítězství?

Žádná velká týmová oslava neproběhla. Po závodě jsme se rozjeli domů, určitě ale slavili naši zástupci, kteří byli v závodě žen a mužů mezi nejrychlejšími a brali pódiové umístění.

 

Jaký zážitek ze závodu bys označil za nejsilnější?

Vůbec jsme nevěděli, s jakou konkurencí máme počítat. Neznali jsme ostatní závodníky a netušili jsme nic o jejich běžeckých kvalitách. Měli jsme možnost potkat úplně jiné lidi, než známe z orienťáků a s nimi poměřit své síly. Takže určitě velmi silným zážitkem bylo, když jsme hned po startu zjistili, že většina z nás bude bojovat o místa v první desítce. Protože jen málokdo s naším tempem dokázal držet krok.

Příjemným překvapením byla závodní trať. Realita předčila popis v propozicích, a to bylo super!

 

Budete příští rok vítězství obhajovat?

Zatím nevíme. Rádi bychom. Trochu ale doufáme, že se zapojí víc týmů a budeme mít s kým soutěžit. 

 

Protože se závod konal k výročí naší země, měli jste něco v národních barvách nebo to pro vás nebylo důležité?

Naše oddílové barvy jsou modrá a bílá, takže tuto část národních barev jsme reprezentovali opravdu silně. Nicméně spíše, než vlastenectví nás k účasti motivoval termín a místo, které odpovídalo našemu víkendovému pobytu na nedaleké chatě. Už teď se těšíme na další ročník. Přidejte se k nám!

Přečíst


Že nevíš, co je Tyršfit!?! Petr Sádek vysvětlí nejen unikátní české cvičení, ale i mnohé další!

„Hele, crossfit, to dělá dneska každej, ale co takovej Tyršfit!?!

Učitel tělocviku a zeměpisu, projektový manager, cvičitel Sokola a organizátor Běhu republiky v Lomnici nad Popelkou pozvedl při dopíjení lahodného iontového nápoje hozenou rukavici a přijal novou značku k sokolskému cvičení Tyršfit. To v současné karanténě vysílá živě denně v 19:00 přes svůj Facebook profil a říká, že Sokol je jeho zaměstnavatel volného času. Nicméně díky jeho on-line vysílání cvičení Tyršfit začala cvičit i jeho maminka, cvičí i neSokolové napříč celou ČR a cvičí také v USA!

 

Proč Sokol? A jak ses k němu vlastně ty osobně dostal?

Sokol je pro mě tak automatická záležitost, že většina lidí si myslí, že pocházím z typické sokolské rodiny, že jsem byl Sokolem vychován. Ale to není pravda. Sice mě rodiče do Sokola přivedli jako žáka, ale v pubertě jsem rozhodně na značkách stát nechtěl. K Sokolu jsem se vrátil na střední škole, a to ani ne kvůli vlastnímu sportování, ale především kvůli lidem, se kterými mi bylo skvěle a zdáli se být jako ta správná parta. Tak jsem to zkusil a už jsem nevystoupil… Postupně jsem se přes cvičitele žactva a přidáváním dalších aktivit dostal až na funkci náčelníka jednoty a později celé Krkonošsské-Pecháčkovy župy. A loni jsme k našim vlastním sokolským aktivitám přidali i Běh republiky...

 

Co Ti Sokol dává a co bere?

Začnu tou jednodušší otázkou, bere mi hodně času, který mu ale dobrovolně strašně rád dávám. A co mi dává? Dává mi toho daleko víc. Možnost seberealizace nejen v oblasti pohybových aktivit, ale i ve společenských. V mé domovské jednotě máme skvělou partu lidí napříč generacemi. Díky dalším aktivitám v rámci ČOS jsem pak poznal nespočet prima lidí napříč celou republikou. Z některých se stali skutečně velcí přátelé s podobným pohledem na svět, názory a zájmy.

Sokol mi sice zabere hodně času, ale neživím se tím. Dělá mi radost o volných chvílích. Je to takový zaměstnavatel volného času.

 

V současné chvíli vedeš on-line cvičení pro veřejnost? Co tě k tomu motivovalo?

Když byl vyhlášen nouzový stav a v těsném závěsu pak karanténa, ihned se dostavil pocit, že přicházím o něco, co mám rád, co mě baví, motivuje k další práci a navíc nabíjí. Ano, přicházel jsem i určitou část denní náplně. Ne, že bych se neuměl zabavit jinak, ale cvičení je pro mě opravdu důležité a nechtěl jsem se ho vzdát.

Den před vyhlášením karantény jsme debatovali s rodinou a sestra mě vyhecovala k tomu, abych zkusil udělat cvičení on-line. „Proč ne?“, řekl jsem si. Nejsem žádný youtuber, ale určitě to bude dobrá zkušenost. Ihned jsem novinku vyslal do světa přes svůj Facebook. Post ale přesdílel jeden sokolský bratr a velký kamarád Láďa se statusem: „Cvičení Tyršfit on-line každý den s Petrem Sádkem“. A bylo hotovo, už nešlo vycouvat, musel jsem být v 19:00 na značkách s puštěným video nahráváním v live režimu Facebooku…

Původně jsem myslel, že cvičit budeme tak 2–3krát týdně, ale Láďa to posunul do každodenního režimu. Cvičení se ujalo a mně píšou lidé – nejen Sokolové z celé ČR, ale i třeba z USA! A já mám ohromnou radost, že i když neumím šít roušky, můžu lidem pomoci aspoň takto. A to mě dobíjí! Skvělé je i to, že se mohu na dálku „potkat“ s cvičenci, se kterými bych si normálně nezacvičil. Dokonce začala cvičit i moje maminka.

 

Budeš v on-line cvičení pokračovat i po skončení nouzového stavu ČR?

Těším, že až se vrátí vše do normálu a budu se moci věnovat klasickým cvičebním hodinám. Přiznávám ale, že bych nerad, aby Tyršfit zanikl. Takže začínám přemýšlet (a diskutovat se svým okolím), jak s tím naložit až bude zase vše OK a lidé budou mít své aktivity.

 

Co si názvem Tyršfit máme přesně představit?

Opět za tím nestojím jen já… Nejlepší nápady vznikají na pivu, to tak prostě v Čechách (a asi nejen v ČR) je. A i Sokolové si musí nějaký ten ionťák po náročném cvičení dopřát. Když jednou kamarád Ondra říká: „Hele, crossfit, to dělá dneska každej, ale co takovej Tyršfit!?!“ A to byla hozená rukavice. A o tři dny později jsme se už sešli na první lekci našeho lomnického Tyršfitu, který je zaměřen především na kondiční cvičení mužů a žen. No a díky situaci, která dnes panuje, ho cvičí cvičenci daleko za hranicemi katastru Lomnice nad Popelkou.

 

Jak ses s nouzovým stavem v ČR sžil ty sám osobně?

Jsem hodně společenský člověk a každodenní práce s lidmi je mým koníčkem. Takže nyní se můj život otočil o 180 stupňů, stejně jako život spousty z nás. Odpočítávám dny a všechny zprávy o prodloužení současného stavu jsou pro mě velice negativní, ale snažím se to brát se zdravým rozumem a rozumím tomu. Tyršfit je tak pro mě vždy světlým bodem každého dne.

 

Děkujeme za rozhovor, také se moc těšíme, až se vše vrátí do normálního života! NAZDAR!

Přečíst