Lifestyle

Voda sebrala bratru sokolovi střechu nad hlavou! Pomozme mu v tíživé životní situaci!

Blesková povodeň v Šumvaldu zničila domek dlouholetému bratrovi Jaroslavu Šenkovi. Pomozte bratrovi v nouzi a přispějte na jemu zřízený transparentní účet 293706524/0300!
Foto: archiv br. J. Šenka

V neděli 7. června po 8. hodině večerní se do Šumvaldu na Olomoucku přihnala blesková povodeň, která měla obrovskou sílu. Než se mnozí obyvatelé stihli rozkoukat, měli v domě plno vody a bahna. V obvykle 20 cm hluboké říčce Dražůvce bylo tou dobou 3 m vody. Té bylo koryto malé a rozlévala do okolí a ničila vše, co jí stálo v cestě. Desítky domů, studní a sklepů zaplavila voda s bahnem. Podle starosty bylo poškozeno na 22 domů, dva z nich musí být zdemolovány, v celkové škodě za půl miliardy korun.

Bohužel voda s bahnem protekla i domem šumvaldského bratra Jaroslava Šenka, který je dlouholetým členem Tělocvičné jednoty Sokol Šumvald. Voda valící se do bratrova domu vyrazila okna, dveře a během několika minut sahala do pasu. Jaroslavu Šenkovi se podařilo na poslední chvíli utéct na půdu, kde přečkal noc. Avšak veškeré vybavení domu bylo zničeno, včetně aparatury, kterou bratr Šenk ozvučoval sokolské akce. Šenkův dům je jedním ze dvou nejvíce poškozených domů v obci a zřejmě bude muset být stržen k zemi. Devastaci domu zachycuje následující video:

https://vod.idnes.cz/a/2006/08/VF200608_122311_flv_middle_jda.mp4

Na pomoc bratrovi Jaroslavu Šenkovi byl Sokolskou župou Olomoucko-Smrčkovou zřízen transparentní účet, kam může každý, kdo chce pomoci v nouzi, přispět finančním částkou dle svého uvážení. Číslo transparentního účtu je 293706524/0300. Již nyní se zde schází finanční příspěvky od sokolů z celé republiky! https://www.csob.cz/portal/firmy/bezne-ucty/transparentni-ucty/ucet/-/ta/293706524.

Přispět může i každý, kdo se registruje na Sokolský běh republiky 2020. Přímo v registračním formuláři každý účastník může zvolit, jakou částkou přispěje (50 Kč, 100 Kč, 150 Kč či 200 Kč). Celá takto vybraná částka bude následně převedena na transparentní účet zřízený pro bratra J. Šenka.

Děkujeme všem, kteří se ke sbírce připojí!

Přečíst


Vstávat a cvičit! Sokolský běh republiky zahájil registrace do svého druhého ročníku

Terezín, Jablonec nad Nisou, Jedovnice, Syrovice, Opava, Praha a mnoho dalších měst a obcí nejen v České republice se 28. října rozběhne na počest naší země. Běh v barvách národní trikolóry oslaví státní svátek pohybem. Není proto divu, že za jeho pořádáním stojí sokolové.

V loňském roce se premiérového ročníku zúčastnilo na dva tisíce běžců, letos chystají organizátoři Sokolského běhu republiky toto číslo zdvojnásobit. „Naší ambicí však není honit čísla, nýbrž samotné účastníky, které chceme nejen rozhýbat, ale také společně s nimi podpořit národní hrdost,“ má jasno jeden z organizátorů, starosta Sokola Čertovka Martin Duka.

Na mapě závodů najdete kromě českých měst a obcí také dvě místa za oceánem. Stejně jako v loňském roce se 28. října poběží v americkém Portlandu a Washingtonu. I tam místní Češi oslaví na dálku založení Československa. A protože organizátoři chtějí slavit skutečně ve velkém a v národních barvách, k registracím je možné si dokoupit tričko v originálním designu závodu za 350 Kč. Účastníci pražského závodu ho mají v rámci startovného.

„Česká obec sokolská je spolupořadatelem tohoto celorepublikového projektu. Jednotlivé běhy organizují sokolské jednoty, které nejlépe znají místní poměry a mohou připravit program ‚šitý na míru‘ v daném regionu. Sokolský běh republiky ale není jen pro členy Sokola, je pro širokou veřejnost, která chce vyjádřit svůj vztah k republice pohybem na čerstvém vzduchu,“ těší starostku České obce sokolské Hanu Moučkovou. „Doufám, že jednotlivé běhy také získají podporu měst a obcí, kde se konají.“

Má navíc radost, že všichni účastníci mohou v rámci svého přihlášení finančně pomoci věrnému Sokolovi Jaroslavu Šenkovi, kterého postihly začátkem června povodně. Více si o jeho smutném příběhu můžete přečíst ZDE. „Také jsme rádi, že můžeme pomoci. Pan Jaroslav potřebuje naši pomoc a my doufáme, že se k nám přidá co nejvíce účastníků,“ doufá Martin Duka.

A co vlastně pro jednotlivé pořadatele Sokolský běh republiky znamená? „Oslavu, pohyb, radost, emoce. To jen ve zkratce. Určitě se přihlaste, stojí to za to,“ burcuje Duka. V Praze bude Sokolský běh republiky, stejně jako v loňském roce, pod patronací TJ Sokol Čertovka, která zajisté připraví nejen krásnou běžeckou trať, ale také překvapení na trati. V loňském roce na účastníky běhu čekala hlídka Veřejné bezpečnosti s obušky, prezident T. G. Masaryk na koni či zpívající sbor. Stejně jako loni poskytne zázemí závodu Tyršův dům a trasa závodu povede Petřínskými sady.

Takže kdo nemá ještě plány na státní svátek 28. října, běžci mají plán jasný: vyběhnout v národních barvách. Přidáte se? Více informací najdete na www.behrepubliky.cz.

Přečíst