Lifestyle

Lifestyle

Momenty Běhu republiky 2019 v Syrovicích

Richard Valoušek | 30.10.2019

Momenty Běhu republiky 2019 v Syrovicích

Do premiérového ročníku Sokolského běhu republiky v Syrovicích se přihlásilo celkem 106 závodníků, z kterých bylo 31 dětí. Ráno, ještě během příprav to s počasím v Syrovicích nevypadalo vůbec růžovo. Nakonec se však počasí umoudřilo a již při prezentaci se na závodníky usmálo sluníčko.

Závodníci společně s organizátory a dalšími přítomnými započali oslavy výročí naší republiky národní hymnou. Při jejím znění přerušili práci i dělníci opravující nedalekou lávku přes místní potok.

Co bylo na závodu hezké, bylo to, že se ho nezúčastnili jenom výkonnostní sportovci, ale běžel doopravdy každý. Největší obdiv se dostal mladému borci s kočárkem. Nezastavili ho ani schody, které oběhnul i když si tím trasu jednoznačně prodloužil. Do cíle však dorazil i s dítětem v kočárku, kterému běh vůbec nevadilo, protože ho celý prospalo.

Vítězem hlavního závodu se stal Martin Vintrlik, který do cíle doběhl s časem 19 minut a 18 vteřin, přičemž na druhého nejrychlejšího čekal v cíli více než minutu. Nejrychlejší ženou Syrovic se stala Lucie Johániková, která trasu na 5,3 km odběhla v čase 22 minut a 54 vteřin. 

Děti se v Syrovickém lesoparku proběhli ve dvou kategoriích. Ti mladší běželi 600 metrů a starší děti 1 km. V kategorii 2009 a mladší byl nejrychlejším klukem Daniel Vyklický a holčičkou Stela Klíčníková. Mezi staršími se na prvním místě mezi kluky umístil Martin Zeman a mezi holkami Tereza Žitňáková.  

Závod podpořil také starosta Zdeněk Joukl, představitelé župy Jana Máchala, krajští zastupitelé a člen předsednictva ČOS, Martin Vlk.  Všichni se závodu osobně zúčastnili a také měli tu čest předat ceny vítězům.

Závod si užili doopravdy všichni a spousta závodníků byla právě ze Syrovic, co udělalo po veškeré námaze s pořádáním závodu radost právě organizátorům. Syrovice se tedy můžou hrdě považovat za město, které se podílelo na založení nové tradice Sokolského běhu republiky.

 

Přečíst


Běh republiky v Milovicích: Baví nás být u založení sokolské tradice

Milovice jsou jedno z 12 měst v České republice, které se podílejí na obnovení sokolské tradice Běhu republiky. Jaký má vztah k sportu a Sokolu sama organizátorka? To si přečtěte z našeho rozhovoru s Olivií Rubášovou.

Kdy a jak jste se sportem v minulosti začínala vy sama?

Sportuji již od základní školy a myslím, že mně sport nejvíce začal bavit až na druhém stupni díky našemu učiteli TV. Sport je mojí oblíbenou životní potřebou, jako je pro většinu z nás ranní hygiena. Nejsem ale vůbec závodní typ. Baví mne sportovat rekreačně, pro své zdraví a dobrý pocit, trénovat děti, organizovat sportovní akce a také studovat cokoli o sportovní diagnostice, o práci těla při sportu, prevenci zranění, škodlivosti různých cvičení a podobně.

Jaký máte vztah k běhu?

Musím přiznat, že ostatní sporty jsou mi mnohem bližší než právě běh.

Co vás vedlo k tomu začíst vést badmintonový oddíl pod Sokolem a jaký máte obecně k Sokolu vztah?

Založení oddílu pod Sokolem byla náhoda, bydlíme s manželem hned za Sokolem a chtěli jsme si prostě co nejvíce zahrát spolu badminton, zasportovat. Oslovili jsme tehdejší výbor, který oddíl badmintonu schválil. Přemluvili jsme sousedy z ulice, ať s námi do oddílu vstoupí a začnou hrát badminton. Nakonec jsme se společně vypracovali až k ocenění Sportovec roku města Milovice kategorie skupin roku 2015. Dodnes jsem velice ráda za možnost a důvěru, kterou jsme získali.

Vztah k Sokolu mám stále hlubší, také od doby, co jsem se začala zajímat i o provozní záležitosti a byla jsem zvolena do předsednictva župy Barákovy, pod kterou milovická jednota patří. Vážím si, jak všichni pracují ze srdce, ve volném čase a dobrovolně. Máme všichni stejný cíl a cestu, nikoli výdělku, ale soudržnosti, udržení zdravého těla i mysli. Jsem ráda, že se Sokol vrací do podvědomí také mladší generace, zvyšuje si zpět svoji hodnotu mezi veřejností.

Co se Vám líbí na myšlence projektu Běh republiky a proč jste se ho rozhodla v Milovicích zorganizovat?

Když jsme dostali nabídku účastnit se Běhu republiky, nejdříve jsme upřímně váhali, zda do projektu vůbec vstoupit, protože jsme zrovna v té době měli rozpracované další naše lokální sokolské akce v Milovicích, a hlavně před prvním ročníkem sokolského dvojboje, na kterém jsme v září hodně pracovali. Měli jsme strach, že dvě akce najednou nezvládneme zorganizovat, ale myšlenka se nám natolik líbila, že jsme souhlasili a do projektu se přihlásili. Rozhodnutí nelitujeme a moc si vážíme, že můžeme být jedni ze zakladatelů nové sokolské tradice. Věřím, že se každým rokem bude Běh republiky rozšiřovat a ostatní jednoty také podpoří myšlenku společné oslavy republiky během.

Přečíst