Lifestyle

Lifestyle

Vlakem za sportem a do přírody

Richard Valoušek | 18.11.2020

Vlakem za sportem a do přírody

Foto: Archiv ČD

Aktivní sport posiluje naši imunitu, fyzickou zdatnost a psychickou odolnost. Všechny tyto přednosti sportu můžeme ocenit v současné složité době covidové pandemie. Jenže jak sportovat, když jsou sportovní haly, fitness centra a bazény kvůli nebezpečí nákazy uzavřena? Co se vydat za sportem do volné přírody? Běh, procházky a za příznivého počasí i na konci roku jízda na kole nebo v zimě lyžování, to vše může posílit naši dobrou náladu a zdraví v této složité době. A do přírody se dá nejlépe cestovat vlakem.

Vlak je bezpečný i v současné době. Soupravy Českých drah jsou pravidelně dezinfikovány. Úklidové čety se zaměřují na místa kontaktu, jako jsou tlačítka a madla. Ovšem také celé interiéry vozidel procházejí dezinfekcí např. ozónem. K bezpečí před nákazou přispívá také nošení roušek při cestě vlakem.

Když pak z vlaku vystoupíme a zamíříme do přírody, roušku si můžeme odložit a nahradíme ji hlubokým nádechem čerstvého vzduchu do plic. Vlaky mají výhodu, že vyjíždějí z center měst a dovezou vás do zastávek v bezprostřední blízkosti lesů, turistických stezek nebo cyklistických tras. Při výletu vlakem se nemusíte vázat ani na konkrétní místo. Prostě někam dojedete a pak můžete putovat, běhat, jezdit v kouzelné krajině a na vlak zase nasednout v jiném místě. Délky tras se zvolí pro každého podle jeho přání a zdatnosti.

Tipů na výlet je nepřeberné množství. Z Prahy můžete vyrazit spoji Českých drah na cyklostezky kolem Berounky, Vltavy nebo Labe nebo na pěší výlety kolem těchto řek, ale také do lesů v Brdech, na Křivoklátsku nebo okolo Sázavy. Stačí vystoupit třeba na zastávce v Dobřichovicích, v Řevnicích, Jílovém u Prahy. Podobné možnosti nabízejí i další regiony České republiky. Z Brna se lze vydat pohodlně vlakem do překrásné krajiny Vysočiny plné lesů a luk. Z Ostravy Vás vlak zaveze do Beskyd nebo Jeseníků.

Kdo by si přál poradit s tipem na výlet do přírody, ten si může stáhnout aplikaci Vlakem na výlet. Všechno se tam dozví pěkně pohodlně na jednom místě. A v kombinaci s aplikací Můj vlak má cestovatel v mobilním telefonu kompletní cestovatelský itinerář. Jízdní řád, trasu výletu a veškeré potřebné informace, délku trasy a zajímavosti na ní, a snadno si tam zakoupí i jízdenku. V současné době ve vylepšené aplikaci Můj vlak dokonce jen na pár „kliknutí“, ještě rychleji než dřív. A průvodčímu pak už jen ukáže jízdenku ve svém mobilním telefonu.

Ovšem ten musí být nabitý a třeba i on-line připojený na „data“. To je ovšem ve stále více vlacích Českých drah velmi jednoduché. Více než tisícovka vlaků národního dopravce nabízí palubní Wi-Fi síť s pohodlným bezplatným připojením k internetu. Jsou mezi nimi jak dálkové expresy jako Railjet, Pendolino nebo vlaky EuroCity a InterCity, tak stovky obyčejných zastávkových „osobáků“.

A stejné to je s dobíjením mobilů. Stovky vlaků jsou vybaveny zásuvkami k dobíjení přenosné elektroniky. V těchto vlacích se tak nemusíte bát, že by nešla jízdenka v mobilu ukázat. V nových soupravách jsou k nabíjení k dispozici také USB porty a úplnou novinkou v nových soupravách Západních expresů a Krušnohorů bude bezdrátové dobíjení mobilů. Mimochodem tyto soupravy budou jako první ve střední Evropě vybavené speciálními okny, které snadno propouští signál mobilních operátorů, a tak v nich bude mnohem snazší také telefonování.

České dráhy vás dovezou za sportem za každého počasí a v každé době. Ve vlaku lze pohodlně přepravit jízdní kola, koloběžky, nebo lyžařskou výbavu. Některé zastávky jsou dokonce jen, co by kamenem dohodil od sjezdovek a populárních běžkařských tratí.

Nezapomeňte se tedy při svých plánech podívat do jízdních řádů, nebo ještě lépe do aplikací Vlakem na výlet a Můj vlak, a vydejte se vlakem do přírody, za sportem a za dobrou náladou. 

Přečíst


Představujeme další trojici tras Sokolských běhů republiky, tentokrát se podáváme do Zlaté Olešnice na Jablonecku a do Ameriky do Washingtonu DC a Portlandu. Držte si kloboučky, dneska to zadarmo nebude, čeká nás poměrně velké převýšení.

 

Zlatá Olešnice

Kdo ví a trochu zná, kde se rozkládá Zlatá Olešnice v okrese Jablonec nad Nisou, tak dávno pochopil, že trasa Sokolského běhu republiky ve Zlaté Olešnici rozhodně nebude zadarmo, ale za to povede krásnou přírodou CHKO Jizerské hory na úbočí Javorníku a Rejdického kopce. Na účastníky čeká 115m převýšení, takže asi budou bolet nohy, nicméně o to krásnější bude ten pocit v cíli.

Detail tras můžete nastudovat tady: mapy.cz/s/leremuzase

Washington DC

Podél Rock Creeku, v přírodní oáze uprostřed hlavního města Spojených států Amerických, se poběží Sokolský běh republiky ve Washingtonu DC. Na pětikilometrové trase budou běžci muset oběhnout i multifunkční sportoviště a nastoupat téměř přesně 100 m. Detaily trasy můžete studovat zde: en.mapy.cz/s/jajasupeko

Portland

Druhou zastávkou obnovené sokolské tradice na americkém území je Portland. Tamní Sokolský běh republiky účastníky provede kouskem přírody uprostřed města mezi zdejšími reservoáry, ale též přes vyhlídku na nejvyšším místě Mt. Tabor Recreation Center (192 m n.m.). Každého tak čeká převýšení 142 m. Detailní trasa je zde: en.mapy.cz/s/hunenozoco

Registrovat se můžete na www.behrepublikyid.cz.

 

Přečíst