Vlakem za sportem a do přírody

Lifestyle

Vlakem za sportem a do přírody

Richard Valoušek | 18.11.2020

Vlakem za sportem a do přírody

Foto: Archiv ČD

Aktivní sport posiluje naši imunitu, fyzickou zdatnost a psychickou odolnost. Všechny tyto přednosti sportu můžeme ocenit v současné složité době covidové pandemie. Jenže jak sportovat, když jsou sportovní haly, fitness centra a bazény kvůli nebezpečí nákazy uzavřena? Co se vydat za sportem do volné přírody? Běh, procházky a za příznivého počasí i na konci roku jízda na kole nebo v zimě lyžování, to vše může posílit naši dobrou náladu a zdraví v této složité době. A do přírody se dá nejlépe cestovat vlakem.

Vlak je bezpečný i v současné době. Soupravy Českých drah jsou pravidelně dezinfikovány. Úklidové čety se zaměřují na místa kontaktu, jako jsou tlačítka a madla. Ovšem také celé interiéry vozidel procházejí dezinfekcí např. ozónem. K bezpečí před nákazou přispívá také nošení roušek při cestě vlakem.

Když pak z vlaku vystoupíme a zamíříme do přírody, roušku si můžeme odložit a nahradíme ji hlubokým nádechem čerstvého vzduchu do plic. Vlaky mají výhodu, že vyjíždějí z center měst a dovezou vás do zastávek v bezprostřední blízkosti lesů, turistických stezek nebo cyklistických tras. Při výletu vlakem se nemusíte vázat ani na konkrétní místo. Prostě někam dojedete a pak můžete putovat, běhat, jezdit v kouzelné krajině a na vlak zase nasednout v jiném místě. Délky tras se zvolí pro každého podle jeho přání a zdatnosti.

Tipů na výlet je nepřeberné množství. Z Prahy můžete vyrazit spoji Českých drah na cyklostezky kolem Berounky, Vltavy nebo Labe nebo na pěší výlety kolem těchto řek, ale také do lesů v Brdech, na Křivoklátsku nebo okolo Sázavy. Stačí vystoupit třeba na zastávce v Dobřichovicích, v Řevnicích, Jílovém u Prahy. Podobné možnosti nabízejí i další regiony České republiky. Z Brna se lze vydat pohodlně vlakem do překrásné krajiny Vysočiny plné lesů a luk. Z Ostravy Vás vlak zaveze do Beskyd nebo Jeseníků.

Kdo by si přál poradit s tipem na výlet do přírody, ten si může stáhnout aplikaci Vlakem na výlet. Všechno se tam dozví pěkně pohodlně na jednom místě. A v kombinaci s aplikací Můj vlak má cestovatel v mobilním telefonu kompletní cestovatelský itinerář. Jízdní řád, trasu výletu a veškeré potřebné informace, délku trasy a zajímavosti na ní, a snadno si tam zakoupí i jízdenku. V současné době ve vylepšené aplikaci Můj vlak dokonce jen na pár „kliknutí“, ještě rychleji než dřív. A průvodčímu pak už jen ukáže jízdenku ve svém mobilním telefonu.

Ovšem ten musí být nabitý a třeba i on-line připojený na „data“. To je ovšem ve stále více vlacích Českých drah velmi jednoduché. Více než tisícovka vlaků národního dopravce nabízí palubní Wi-Fi síť s pohodlným bezplatným připojením k internetu. Jsou mezi nimi jak dálkové expresy jako Railjet, Pendolino nebo vlaky EuroCity a InterCity, tak stovky obyčejných zastávkových „osobáků“.

A stejné to je s dobíjením mobilů. Stovky vlaků jsou vybaveny zásuvkami k dobíjení přenosné elektroniky. V těchto vlacích se tak nemusíte bát, že by nešla jízdenka v mobilu ukázat. V nových soupravách jsou k nabíjení k dispozici také USB porty a úplnou novinkou v nových soupravách Západních expresů a Krušnohorů bude bezdrátové dobíjení mobilů. Mimochodem tyto soupravy budou jako první ve střední Evropě vybavené speciálními okny, které snadno propouští signál mobilních operátorů, a tak v nich bude mnohem snazší také telefonování.

České dráhy vás dovezou za sportem za každého počasí a v každé době. Ve vlaku lze pohodlně přepravit jízdní kola, koloběžky, nebo lyžařskou výbavu. Některé zastávky jsou dokonce jen, co by kamenem dohodil od sjezdovek a populárních běžkařských tratí.

Nezapomeňte se tedy při svých plánech podívat do jízdních řádů, nebo ještě lépe do aplikací Vlakem na výlet a Můj vlak, a vydejte se vlakem do přírody, za sportem a za dobrou náladou. 

Sdílet na