Rozhovor s Petrem Sádkem nejen o Sokolském běhu republiky

Lifestyle

Rozhovor s Petrem Sádkem nejen o Sokolském běhu republiky

Richard Valoušek | 21.5.2020

Rozhovor s Petrem Sádkem nejen o Sokolském běhu republiky

Následující rozhovor navazuje na minulé povídání s učitelem tělocviku a zeměpisu, projektovým managerem Petrem Sádkem. Který je též cvičitelem Sokola v Lomnici nad Popelkou, spoluorganizátorem Sokolského běhu republiky a také zakladatelem cvičení Tyršfit, které během nouzového stavu (16.3 - 17. 5.) v ČR vysílal každý večer v 19:00 online přes svůj facebookový profil.  S Petrem jsme si tentokrát povídali více o Sokolu jako takovém a Sokolském běhu republiky, který měl v loňském roce premiéru.

 

Proč jste se přihlásili jako organizátoři Sokolského Běhu republiky? Budete organizovat i další ročník? A proč?

Mám rád oslavy, které připomínají národní významné okamžiky. V roce 2018 jsme se jako jednota ve velkém počtu cvičenců účastnili Všesokolského sletu a následně mohutných oslav 100 let vzniku Československa v našem městě. Přímo 28. října jsme i my, lomničtí sokolové přispěli do programu oslav velkou a myslím si zdařilou akademií Lomničtí sokolové republice. Sokolský běh republiky, který přišel o rok později jsme tak jako výbor jednoty považovali za velice dobrý způsob, jak oslavit tento národní svátek. Vše bylo sice narychlo, ale jsme rádi, že jsme dostali od ČOS důvěru a mohli jsme se jako jednota na malém městečku stát zakladateli nové tradice. Nevětší radost jsem měl z nadšení velkého množství našich členů, když mohli přiložit ruku k dílu při organizaci běhu, který měl jen o pár méně účastníků než ten nejpočetnější v regionech v Děčíně. Byl to opět důkaz toho o čem jsem mluvil minule, že Sokol není jen o cvičení, ale o partě skvělých lidí, kteří když se správně potkají, dokážou udělat, připravit a zařídit skvělé věci zcela zdarma.

 

Co bylo pro vás při organizování prvního ročníku Sokolského běhu republiky nejnáročnější?

Věřit tomu, že nám bude přát počasí, aby účastníci dorazili. Přeci jen na konci října může být počasí všelijaké. K dispozici ale bylo zázemí naší sokolovny a účastníci se počasí rozhodně nebáli, neboť jich nakonec bylo na lomnické poměry opravdu hodně. Z organizace jako takové jsem osobně strach neměl. Pořádáme v naší jednotě spoustu odlišných akcí a troufale mohu tvrdit, že jsme již sehraná dobrá parta, která umí spolupracovat od příprav až po úklid. Navíc jsme si to vyzkoušeli při červnovém T-mobile Olympijském běhu, to byla taková premiéra. A protože dopadla dobře, tak jsme se na ten Sokolský běh republiky opravdu těšili.

 

Byl jsi jako organizátor Sokolského běhu republiky něčím mile překvapený? Co tě případně překvapilo nemile?

Atmosférou, kterou dohromady vykouzlili účastníci, diváci a obětaví pořadatelé. To vše umocněno svátečním dnem na mě zapůsobilo nejen jako další sportovní akce, ale především jako radostná a upřímná oslava našeho nejvýznamnějšího státního svátku. A to byl myslím účel celé akce, připomenout si tento den i jinak než jen pietními akty a kladením věnců, přilákat k oslavám dne vzniku Československa také mladou generaci. 

 

Jak si jako laik mám fungování Sokola za normálních okolností představit?

Záleží na každé konkrétní jednotě, jaké aktivity vykonává. Jestli se více soustředí na činnost uvnitř své komunity, profiluje se na soutěže a výkonnostní sport anebo se snaží svoji činnost doplnit četnými akcemi pro veřejnost. Přiblížím to na té naší T. J. Sokol Lomnice nad Popelkou.

Jsme středně velká jednota, většina našich členů jsou v oddílu všestrannosti, kromě toho máme také početný horolezecký oddíl s vlastní horolezeckou stěnou. Naši členové jsou všech věkových kategorií a já jsem moc rád, že od letošního cvičebního roku 2019/2020 se nám podařilo ve všestrannosti připravit atraktivní program pro všechny věkové kategorie. Cvičí u nás rodiče s dětmi, předškolní děti, žactvo, teenageři, mladší muži, mladší ženy, starší ženy i muži a od ledna máme také koedukované hodiny kondičního Tyršfitu.  Kromě toho pořádáme plesy, šibřinky, dětský karneval akce pro členy – výlety, společná cvičení a oslavy událostí jako je třeba Poslední kotrmelec. K tomu pořádáme v létě sokolské tábory (už 52 let) v našem vlastním tábořišti v Krčkovicích v Českém Ráji. A komě toho poslední dobou děláme i více akcí pro veřejnost, kde můžeme i představit naši činnost a přilákat nové členy – Noc sokoloven, týden Sokol spolu v pohybu, T-Mobile olympijský běh, Sokolský běh republiky a jiné… Takže se opravdu nenudíme.

 

„Ještě cvičíte podle Tyrše“ anebo i Sokolové akceptují moderní trendy cvičení?

Základy našeho cvičení opravdu pochází z od zakladatele českého tělocviku a našeho spolku Miroslava Tyrše. Sokolská metodika je velice dobrá, máme tedy dobré základy, na kterých se snažíme stavět a troufám si říct, že jdeme s dobou. Neustále se snažíme naši sokolovnu dovybavovat novým náčiním. Běžně používáme pomůcky jako Bosu, TRX, zapojujeme prvky pilates, crossfitu, silové gymnastiky, hrajeme netradiční hry, používáme nové pomůcky při výuce gymnastiky. Původní přísné pojetí cvičení by u většiny dnešní generace neuspělo. Snažíme se dělat cvičení zajímavé, aby prospělo tělu i duchu.

To byl i účel Tyršfitu v době nouze – připomenout lidem, jak důležitý je pohyb a zdravý životní styl pro člověka. Ukázat, jak je sportovní všestrannost pěstovaná ve všech tělocvičných jednotách přínosná.  A to se myslím povedlo. Vím o lidech, kteří začali cvičit právě díky Tyršfitu a pevně věřím, že jim to vydrží. Díky sociálním sítím jsem měl zpětnou vazbu, cvičili mladí i starší cvičenci všech výkonností, dokonce i celé rodiny, a to nejen v Čechách, ale i v zahraničí.  A z toho mám velkou radost. Nejen Tyršfit, ale i mnoho jiných cvičení, která vysílali sokolové on-line, dokázali zpříjemnit spoustě lidem nelehké období. Podobně jako v minulosti náš spolek ukázal, že je tu především pro lidi i v horších časech. Zkrátka, že stále žije a jak by řekli cvičenci v Lomnici – SOKOL JEDE!

 

Sám vedeš hodiny – tréninky pro mladé chlapce od dorostu po muže. Jak je zaujmeš? Co jim nabízíš, aby je to bavilo, oslovilo, aby se Sokol stal jejich součástí života?

Ano, mám u nás hodiny základů parkouru a gymnastiky, cvičení pro teenagery, hodiny pro mladší muže a dorostence, když je potřeba, zaskočím za kolegy cvičitele i do jiných složek. Snažím se hodně se vzdělávat, sledovat nové trendy, které mohu uplatnit v hodinách. Ale čím je zaujmu, to by byla otázka spíš na mé cvičence a kamarády z jednoty.

 

Od kolika let s dětmi pracujete?

K nám chodí cvičit už rodiče s dětmi od dvou let. A kdo vydrží, může s námi cvičit až do pozdního věku. Aktivně spolupracujeme v rámci projektu Se sokolem do života, který je určen pro ty nejmenší, v lednu jsme pořádali workshop pro MŠ z Lomnice a okolí a byla radost vidět nadšení nejmenších ze sportovních aktivit. Jsme tak rádi, že můžeme u dětí budovat kladný vztah ke sportu.

 

Kromě pravidelných tréninků, které vedeš organizujete i jiné aktivity?

Jak jsem již popisoval u života naší jednoty – děláme i společenské akce, akce pro veřejnost a naší chloubou je vlastní tábor v Krčkovicích. Na ten jsme, a myslím právem, hrdí.

 

A sám osobně preferuješ cvičení v tělocvičně, příp. venku na workoutu anebo se jdeš radši proběhnout? A běháš raději v parku anebo po okolních horách, které jsou z Lomnice na dosah?

Já jsem obojživelník. Nikdy jsem nedělal nic výkonnostně, vrcholově. V dětství jsem si prošel i velkými zdravotními problémy s nohama, takže to ani nebylo možné. A čím jsem byl starší, tím víc jsem zkoušel. Stejně rád si zacvičím v tělocvičně-sokolovně jako půjdu na kolo, proběhnout se do lesa, vyjet si na lyže… Tedy nejradši mám, když spolu se mnou se do té aktuální aktivity zapojí i mí přátelé, kamarádi – bratři a sestry…

 

NAZDAR!

Sdílet na