Představujeme trasy závodů: Terezín, Libochovice, Mšené-lázně, Praha

Lifestyle

Představujeme trasy závodů: Terezín, Libochovice, Mšené-lázně, Praha

Richard Valoušek | 24.8.2020

 

Někteří vědí, že se Sokolského běhu republiky účastní v místě svého bydliště, ale někteří možná váhají, kam se vydat. Navíc 28. 10. začínají dětem podzimní prázdniny, a tak možná spousta z vás přemýšlí, kde je stráví. A co třeba vybrat prázdninovou destinaci podle toho, která trasa Sokolského běhu republiky vás nejvíce osloví, a prázdniny začnete společnou rodinnou oslavou Dne vzniku samostatného československého státu? Postupně budeme představovat trasy a zajímavosti na nich či v okolí. Tady jsou první z nich.

 

Terezín

Terezíně bude 28. října přepravena 6,852 m dlouhá nenáročná trasa, která účastníky zavede do unikátních míst pevnosti, kam se běžně turisté nedostanou.

Již start závodu u opravené historické stavby vodojemu je výjimečný. Trasa běžce povede podél kynety mezi valy v opevnění, když se otevře pohled na 9 jamkové golfové hřiště, výpustná a nápustná stavidla vč. vodního mlýna a pohled na dolní a horní vodní bránu pevnosti a tím i celý unikátní pevnostní systém.

Trať bude pestrá po zážitkové stránce, ale fyzicky bude nenáročná – je často využívána místními na procházky či projížďky na kole okolo ojedinělého pevnostního města. Letošní ročník bude zpestřen celodenním doprovodným programem.

A jaký byl Sokolský běh republiky v Terezíně při premiérovém ročníku? Přečtěte si!

Libochovice

Ti, co se rozhodnou startovat v Libochovicích, mohou se těšit na téměř čtyřkilometrovou trasu, která je provede zámeckým parkem! Zámek Libochovice leží na levém břehu Ohře, nedaleko zříceniny Házmburk. Dominantu zámku úchvatně dokreslují vyhaslé sopky Českého Středohoří. A to si nikdo přeci nemůže nechat ujít!

Mšené-lázně

Podobně jako v Libochovicích, i Mšené-lázně budou letos Sokolský běh republiky hostit poprvé. To ale rozhodně neubírá na kvalitě a atraktivnosti trasy, kterou organizátoři připravili. Téměř pětikilometrová trať povede lesním prostředím a po travnatých cestách a běžce provede údolím Mšenského potoka či po okraji přírodní památky Na Dlouhé stráni, která je tvořena vápenitým podložím, na kterém se daří suchým trávníkům.

Zdejší lázeňská historie sahá až do 18. století a léčí se zde především nemoci pohybového ústrojí a nověji i nemoci nervů za pomoci slatinných zábalů a minerálních koupelí. A to je velmi lákavé, ba přímo ideální spojení – po běžeckém závodě si dopřát zábalovou koupel v lázních!

Praha

Prahu jako takovou asi netřeba představovat. Pražský závod bude mít, stejně jako v loňském roce, zázemí v hlavním sídle sokolů – v Tyršově domě na Újezdě, ale start bude v Aleji obětí totality za silnicí. Šest a půl kilometrů dlouhá trať běžce provede Petřínskými sady okolo sochy K. H. Máchy, Letohrádku Kinských až k Zrcadlovému bludišti a Petřínské rozhledně. Poté už bude na účastníky čekat seběh okolo Petřínských skalek či Seminářské zahrady zpět do prostoru startu, kde bude i cíl.

Podobně jako loni, bude jak v zázemí závodu, tak podél trati připravený doprovodný program, který jistě velmi osvěží ne úplně jednoduchý závod. Avšak jaký program organizátoři chystají je přísně tajné, jinak by to nebylo překvapení!

A jaký byl premiérový loňský ročník v Praze? To si můžete přečíst tady.

Tak která trasa vás zaujala? Registrovat se můžete na www.behrepublikyid.cz.

Sdílet na